YAMAHA F 30 HP 4 ZAMANLI KISA ŞAFT MARŞLI TRİMLİ DİREKSİYON SİSTEMLİ DENİZ MOTORU-F30BETS

Fiyat:
321.912,99 TL
İndirimli Fiyat (%1) :
318.797,70 TL
Kazancınız 3.115,29 TL
Havale / EFT:
315.609,72 TL
Sınırlı Sayıda

F30B

Motor tipi SOHC, Sıra 3
Yer değiştirme [cm 3 ] 747
Delik x İnme [mm] 65.0 x 75.0
Maks. Pervane Şaftı Çıkışı [kW (ps)] @ r / dak 22.1 (30) @ 5500
Yakıt İndüksiyon Sistemi Yakıt enjeksiyonu
Motor Dönüş Yüksekliği [mm (inç)] S: 414 (16,3), L: 536 (21,1) (* modele bağlı olarak)
Kuru Ağırlık [kg] * 94-106
Başlangıç ??sistemi Elektrikli marş
Kontroller Uzaktan Kumanda veya Yeke Kolu (* modele bağlı olarak)
Eğim Sistemi Elektrikli Trim ve Eğme veya Hidro Eğim (* modele bağlı olarak)
Yağlama sistemi Islak Karter
Dijital ağ ?
Yamaha F30

Her yönü ile temizlikten yana olan Bot/Tekne Sahibi ve Meraklıları…
Çevreye önem veren bot/tekne meraklılarının, temizlik bilincine sahip bir şekilde de su üzerindeki faaliyetlerden zevk alabileceklerine inanmaktayız! İşte bu noktada, Yamaha’nın dünyaca tanınan efsanevi teknolojisi ve sanat harikası deniz mühendisliği, kendi sınıfındaki en gelişmiş ve en ‘temiz’ dört zamanlı motorlardan üç tanesi ile yardıma koşmaktadır.

F30, F40 ve FT50 Elektronik Yakıt Enjeksiyonlu (EFI) modellerin tamamı, en güç beğenen hız düşkünlerini dahi tatmin etmek ve spor teknelerinden, RIB (fiber tabanlı) botlara, süratli balık avlama teknelerinden, şişirilebilir lastik botlara kadar her türlü teknenin performansını, güvenilirliğini ve çevreye uyumunu arttırmak üzere tasarlanmıştır. Aslında tek kelimeyle, eğlenceyi botunuza taşıyacak şekilde tasarlanmışlardır. 

Ancak, tabi ki sorumluluğumuz burada sona ermiyor. Uzun vadeli düşünmekteyiz ve “AR-GE”- araştırma-geliştirme ekiplerimiz, Yamaha ürünlerini çok daha ekonomik, güvenilir, daha temiz ve emniyetli bir duruma getirmek için sürekli yeni arayışlar içerisindeler. Yani, sadece daha hızlı ürünler üretme amacında değiliz!

İşte bu nedenledir ki, bu olağanüstü üç motoru imal etmiş olmanın gururunu yaşamaktayız.  EFI sistemi, yüksek motor devirlerinde,  yüksek güç ve orta devir aralıklarında daha fazla tork sağlamaktadır. Sürat arttırma / yakıt pompası (sürat artışı esnasında maksimum güç sağlar) ve iki hız kademeli hidrolik (Trim/Tilt) indirme / kaldırma sistemi gibi heyecan verici özelliklerin her biri, olağanüstü performans ve muazzam güvenilirlik seviyelerinin elde edilmesine katkıda bulunmaktadır.

Bu özellikler, teknenizi zevkle kullanabilmeniz açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, “PrimeStart™” jiklesiz ilk hareket sisteminin etkisi de yadsınamaz. 

İşte, bunların hepsine şimdi sahipsiniz. Su sporu meraklıları ve aynı zamanda profesyonel kullanıcılar için, yeni performans ve ekonomi standartlarını getiren bu üç motor model seçeneği emrinizde. İnanın, bu motorlar teknenizden aldığınız hazzı da en yüksek seviyede tutacaklardır!

Dıştan Takma Motorlar:
Model: Dört zamanlı F30-F40-FT50 HP ile ilgili Ortak Teknik özellikler.
Yamaha’nın Farkını gösteren hususlar:

CDI/TCI (Mini Kompüter destekli) Ateşleme Sistemleri:
Her Yamaha’da bulunan standart bir özelliktir. Yamaha’nın CDI ve TCI ateşleme sistemleri; hareketli elemanları bulunmayan yekpare parçalardır. Bu özellik, Yamaha dıştan takma motorlarının dünyaca bilinen, kolayca çalıştırma, güvenilirlik ve kusursuz performans alanlarında rekorları elinde bulundurmasında önemli bir rol oynamaktadır. 

Bu sayede; 

• Güvenilirlik ve kolay çalıştırma 
• Bütün hız kademelerinde güçlü, istikrarlı ateşleme özelliği 
• Ateşleme kıvılcımının sürekliliği sayesinde daha uzun buji ömrü 
• Bakım gerektirmeyen sistem 
Şeklinde sıralanabilecek avantajları ortaya çıkmaktadır.

Çok Noktalı Besleyen Yakıt Enjeksiyon Sistemi: Bu modeller, yenilikçi ve gelişmiş teknolojileri, yanma işlemini optimize etmek için çok noktalı besleyen yakıt enjeksiyonu (gaz oluşumunu düşürerek) kullanmaktadır. Kullanılan bir mikro-kompüter ile yakıt / hava karışımlarını analiz ve ayarlayarak kolay çalıştırma, mükemmel devir artışı ve de temiz-verimli bir yanma olayı gerçekleştirir.

YAMAHA İMMOBİLİZER GÜVENLİK SİSTEMİ: Dünyada ilk olarak YAMAHA tarafından uygulanan bu sistemle, artık motorunuz daha güvende. Kumanda yardımı ile motorunuzu kilitleyip yanından ayrıldıktan sonra, motorunuz çalınmalara karşı caydırıcı ve güvende olacaktır. YAMAHA İMMOBİLİZER  GÜVENLİK SİSTEMİ    ile kontrolün anahtarı sizin elinizde.

PrimeStart™: Yamaha’ya özgü “PrimeStart™” uygulamasının içerdiği “ Otomatik Jikle” özelliği, birçok modelde standart özelliktir. Arabanızın çalıştırılması kadar kolay bir şekilde sürücünün, soğuk durumdaki bir motoru, sadece anahtarı çevirmek suretiyle çalıştırabilmesine olanak tanımaktadır! Sistem, klasik jikle sistemine duyulan gereksinimi ortadan kaldırmakta ve ‘ısınma’ sürecini otomatik olarak kontrol etmektedir. Dolayısıyla, motoru, nötr konumda belirli süre çalıştırmak suretiyle ‘ısıtma’ uygulamasına da gerek kalmamaktadır. 


Yüksek Çıkışlı Alternatörler: Yamaha’nın birçok modelinde standart özellik olarak bulunmaktadır. Piyasada bulunan en gözde rakip modellerle kıyaslandığında, Yamaha motorlarında, motoru çalıştırmak için, motorun uzun süre rölantide çalışır durumda bırakılmasından sonra ya da düşük devirlerde çalışırken bol sayıda aksesuar kullanılması durumunda dahi, gerekli olan gücü daima fazlasıyla bünyesinde bulunduran yüksek çıkışlı bir alternatör yer almaktadır. 

Geniş Menzilli Hidrolik İndirme & Kaldırma (PT&T) Sistemi: Bu üç seçkin modelinde  standart özelliğidir. Yamaha’nın yekpare, hafif ve aynı zamanda güçlü PT & T (Power Trim & Tilt ) sistemi, Dıştan takma motor endüstrisinin gıpta ettiği bir teknolojidir. Klasik düğmeli kumanda düzeneğiyle sağlanan hızlı kumanda, indirme ve kaldırma açısını oldukça rahat ve kolay bir şekilde ayarlamakta ve -4° ila +16°’lik trim açısı aralığı; sürücünün, bütün koşullarda teknesinden en iyi performansı almasını sağlamaktadır. Negatif trim ayarı, kısa sürede sürat artışını mümkün kılmakta ve botun, daha hızlı bir şekilde (plane) en az sürtünme pozisyonuna getirilebilmesini sağlamaktadır. 

Marş kilidi ‘Vitesteyken Çalıştırmama Mekanizması”: ‘Vitesteyken Çalıştırmama Mekanizması”, motorun ileri ya da geri vites konumunda iken çalıştırılmasını önlemektedir. Elektrikle çalıştırılanbu tür modellerde, Nötr konumu seçilmediği takdirde marş motoruna elektrik beslemesi kesilmektedir. 

Motorun Korunması Ve Güvenliği İçin Kullanılan Uyarı Sistemleri: Bütün Yamaha dıştan takma motorlarda, modele bağlı olarak, yağ seviyesi, motorun aşırı ısınması ya da yüksek devir gibi temel fonksiyonları kapsamlı izleme özelliği bulunmaktadır. Göstergelerde monte edilmiş led ışıklı lambalar,  ziller (bazer) gibi kullanıcıyı ikaz etmek üzere takılmış olan çeşitli uyarı düzenekleri bulunmaktadır. Beklenmeyen bir sorunla karşılaşıldığında, sistem motor devrini düşürmekte ve arıza devam ettiği sürece motorun azami seviyede korunabilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde, botun / teknenin, hasar görmeden sahile geri götürülebilmesi mümkün olmaktadır. 

Mikro Bilgisayarlı ECM (Motor Kontrol Modülü): ECM, Yamaha’nın bu kadar güvenilir ve kullanıcı dostu bir dıştan takma motor olmasını sağlayan bir çok fonksiyonun ardındaki beyin durumunda olan, oldukça karmaşık yapıda olmasına karşılık, bir o kadar da güvenilir olan bir mikro bilgisayardır. 

Aslında ECM, modele bağlı olarak bir dizi fonksiyonu ve özelliği izlemekte ve kontrol etmekte olup, ateşleme zaman ayarının yapılması ve PrimeStart™ fonksiyonunun kontrol edilmesinden, motorun ve kullanıcının zarar görmesini önleyen birçok uyarı ve koruma sisteminin devreye sokulmasına kadar, her türlü işlevden sorumludur. Gerçekte, bir Yamaha’nın beyni olduğu kadar, kalbini de oluşturmaktadır. 

F30 ve daha yüksek Dört Zamanlı EFI modellerinin tamamında ve bütün HPDI ve Vmax HPDI modellerinde, kullanışlı bir erişim yuvası üzerinden bir labtop bilgisayarla yapılan basit bir bağlantı sayesinde motorun bulunduğu yerde anında arıza tespiti yapılabilmektedir. İşte gerçek ilerleme budur! 

• Bütün veri girişleri ve ayar konumlarını ara vermeksizin izler, 
• Motorun düzgün çalışmasını ve sorunsuz performansı idame eder, 
• Gelişmiş yazılım sayesinde bütün çalışma koşullarında, ateşleme zaman ayarı en uygun değerlere ayarlanır. 
• Uyarı ve koruma sistemlerini izler ve devreye sokar. 
• 30hp ve üzerindeki Dört Zamanlı EFI modellerinin tamamında, motorda bilgisayarlı arıza tespitini (diagnostik) sağlar, 
 
Tatlı Suyla Dahili Yıkama Sistemi: İşte, Yamaha mühendislerinin keşfettiği kullanıcı dostu ve pratik bir fikir daha! Motorun ön ya da yan kısmına monte edilmiş, kolay erişilen bağlantı elemanına, sadece bir bahçe hortumu bağlayın ve motorun su kanallarında birikmiş olan tuzu ve diğer pislikleri temizleyin. 
Bu işlemin, olası korozyonların azaltılmasına ve motor ömrünün arttırılmasına katkıda bulunacağı aşikardır. Ve bu basit bakım yöntemini uygulamak için motorun çalıştırılması dahi gerekmiyor. 

Bu şekilde;

• Korozyonu azaltır ve motorun ömrünü uzatır, 
• Kullanışlı, basit bağlantı ve kolay işlem imkanı verir, 
• Motorun çalıştırılmasına ya da çalışır durumda bırakılmasına gerek kalmaksızın dahili yıkamayı mümkün kılar, 


Çok maksatlı Digital (Sayısal) Göstergeler: Söz konusu dijital göstergeler, Yamaha’nın ürettiği birçok dıştan takma motor modelinde, standart ya da isteğe bağlı aksesuar olarak bulunmaktadır. Optimum (en etkili) görüş sağlayacak ve uzun süre sorunsuz kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olan bu göstergeler; motordan en iyi performansın ve verimin alınabilmesine yardımcı olacak tarzda, hassas veriler temin etmektedir. 

İki değişik tip gösterge bulunmaktadır: 

• Motorun devrini (RPM), motor çalışma saatini, trim/eğim açısını, yağ seviyesini ve uyarı lambalarını bünyesinde bulunduran bir adet “Çok Fonksiyonlu Devir göstergesi”; 
• Hızı, kat edilen yolu, süreyi, yakıt ve akü voltajın /gerilimini gösteren bir adet “Çok Fonksiyonlu Hız Göstergesi”
• Ve nihayet, yakıt tüketimi ve yakıt ekonomisini izleyen bir adet Yakıt Kontrol ve Yönetimi Göstergesi”. Kombine edilmiş olarak bir göstergede yer almaktadır.
Yamaha’nın Korozyona Karşı İdeal Koruma Özelliği:
Yamaha’nın yıllar süren kapsamlı araştırma, geliştirme ve denizdeki uygulamalarındaki tecrübelerinin bir sonucu olarak, şimdi her Yamaha kullanıcısı; bir dıştan takma motor için bugüne dek tasarlanmış en etkin ve çok yönlü kaplama ve koruma sistemi avantajlarının keyfini çıkarabilme olanağına sahiptir. Her tip deniz motoru için de bunlar geçerlidir.  

  F30B F40F
Motor Tipi / Silindir Sayısı 3 Silindir 3 Silindir
Silindir Hacmi 747 cc 747 cc
Devir / RPM Aralığı 5000-6000 5000-6000
Alternator Çıkışı (Maks. Devir) 17A 17A
Sıkıştırma Oranı 9,4:1 9,4:1
Yakıt Emiş Sistemi Elektronik Yakıt Enjeksiyon Elektronik Yakıt Enjeksiyon
Yağlama Sistemi Yaş Karter Yaş Karter
Ateşleme Sistemi CDI CDI
Çalıştırma Sistemi Marşlı Marşlı
Şaft Uzunluğu 41,4 cm - 53,6 cm 41,4 cm - 53,6 cm
Şanzuman Dişli Oranı 26:13 (2.00) 26:13 (2.00)
Kuru Ağırlık 94 - 106 kg 94 - 106 kg
Maksimum Yakıt Sarfiyatı (Litre / Saat) 11.5 L/H 13.6 L/H
Güvenlik Sistemi Immobilizer Immobilizer
Tavsiye Edilen Direksiyon Sistemi Mekanik Mekanik
Romote Control Mekanik Mekanik
Garanti Süresi (Özel Kullanımda) 3 YIL 3 YIL
 • ÖZELLİKLER

 • MARKA: Yamaha
 • MODEL: F30B
 • YIL: 2015
 • Motor Tipi / Silindir Sayısı: 3
 • Silindir Hacmi: 747 cc
 • Devir RPM Aralığı: 5000-6000
 • Alternator Çıkışı (Maks. Devir): 17A
 • Sıkıştırma Oranı: 9,4:1
 • Yakıt Emiş Sistemi: Elektronik Yakıt Enjeksiyon
 • Yağlama Sistemi: Yaş Karter
 • Ateşleme Sistemi: CDI
 • Çalıştırma Sistemi: Marşlı
 • Şaft Uzunluğu: Uzun
 • Şanzuman Dişli Oranı: 26:13 (2.00)
 • AĞIRLIK (kg): 94 - 224
 • Maksimum Yakıt Sarfiyatı (Litre / Saat): 11.5 L/H
 • Güvenlik Sistemi: Immobilizer
 • Tavsiye Edilen Direksiyon Sistemi: Mekanik
 • Romote Control: Mekanik
 • Garanti Süresi (Yıl) (Özel Kullanımda): 3
 • TRİM: VAR
 • İLK ÇALIŞTIRMA PRENSİBİ: Elektrik Marşlı
 • Kumanda Şekli: Üzerinden Kumanda
 • HP DEĞERİ: 30 - 100
Diğer Özellikler
Stok KoduF30BETS
MarkaYAMAHA
Stok DurumuVar

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.