YAMAHA F 200 HP 4 ZAMANLI ULTRA UZUN ŞAFT MARŞLI TRİMLİ DİREKSİYON SİSTEMLİ DENİZ MOTORU-F200FETX

Fiyat:
1.132.754,31 TL
Havale / EFT:
1.121.426,77 TL
Sınırlı Sayıda

F200F / FL200F

Motor tipi 16 Valf, VCT ile DOHC, Sıralı 4
Yer değiştirme [cm 3 ] 2785
Delik x İnme [mm] 96.0 x 96.2
Maks. Pervane Şaftı Çıkışı [kW (ps)] @ r / dak 147.1 (200) @ 5500
Yakıt İndüksiyon Sistemi Yakıt enjeksiyonu
Motor Dönüş Yüksekliği [mm (inç)] L: 516 (20,3), X: 643 (25,3)
Kuru Ağırlık [kg] * 226227
Başlangıç ??sistemi Elektrikli marş
Kontroller Uzaktan kumanda
Eğim Sistemi Güç Ayarı ve Eğme
Yağlama sistemi Islak Karter
Dijital ağ ?

Yamaha’nın en son ürettiği harika model

Yamaha’nın, uzun süredir ürettiği 6 silindirli F200 – F225 – F250serisi dıştan takma motorlardan, özellikle yüksek sürat, az ağırlık ve yüksek manevra gerektiren; balıkçılık, su sporları ve çabuk intikal için turlarda kullanılan tekneler dikkate alınarak, çok daha hafif, ama en az eskisi kadar, hatta ondan da fazla tork üreten, tamamen yepyeni bir dizayna geçilmesi konusunda devrim niteliğinde bir karar alınmıştır. Yamaha, bunu da 2013’de silindir sayısını 6’dan 4‘e ve de malzemelerin ağırlıklarını da ciddi oranlarda düşürerek dünyanın 4-zamanlı 200HP kategorisinde en hafif motorunu pazara sunmuş olmakla gerçekleştirmiş ve böylece yakıt ekonomisinde çok yüksek bir verim sağlamayı başarmıştır.


En son Yamaha Marine teknolojileri, gelişmiş motor yapısı ve emme / egzost sistemleri dizaynı, mikro-kompüter kontrolü sonucunda hesaplanan mükemmel yakıt – hava karışım ve ayarları ile yanma verimini yükselterek,  bakım periyotlarında da kolaylık ve tasarruf sağlamaktadır.

 

Yamaha,”temiz yanma” sağlayacak teknolojileri geliştirerek, çevrenin korunmasına yardım etmekte, motor gücünden de asla taviz vermemektedir. 

 

Bir kullanıcının bakış açısıyla incelendiğinde, bu yeni modelin en çekici tarafının, onların aynı güç sınıfında bulunan bir iki zamanlı motorla ağırlık ve boyut açısından kıyaslanabilmesine olanak tanıyan, hafiflik ve kompakt tasarım özelliklerinin inanılmaz kombinasyonu olduğu görülür.

Motorun tam merkezinde (ikili Üstten Çift Eksantrik mili düzeneğine sahip V4 16 supaplı, düz sıra tipi motor) ‘kapalı çevrim’ bir egzost sistemi bulunmaktadır. Yine, ilk olarak Yamaha’nın dünyaya tanıttığı bu mükemmel mühendislik konseptinde, emme ve egzost donanımının klasik yerleşimi tersine çevrilmekte ve hacimden, şaşkınlık verecek boyutta tasarruf sağlanmaktadır. Bu yeni mühendislik konseptleri, olağanüstü güç, performans ve ivmelenme özelliklerine ilaveten, bugüne dek suyla temas eden en temiz, en sorunsuz ve en karmaşık bir dıştan takma motor modelinin üretilmesine olanak tanımıştır.

 

Sağlanan bu avantajların ardında, Yamaha’nın eşsiz elektronik yakıt enjeksiyon sistemi (bünyesinde, düşük ve orta hız menzillerinde torku arttıran yeni bir ‘uzun emiş’ sistemi bulundurmaktadır), bir mikro işlemcili ECM, yanma gazlarını yeniden yakma teknolojisi ve özel gürültü azaltma sistemleri bulunmaktadır.

 

Dayanıklılık ile birlikte, su üzerinde sağlanan güvenirlik seviyesi, muhtemelen bütün dünyada Yamaha kullanıcıları tarafından en rağbet gören özelliklerdir. Ayrıca, Yamaha tarafından, en son üretilen dıştan takma motorlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş olan ileri teknoloji ürünü arıza tespit sistemi de, bu modellere entegre edilmiş özelliklerden bir tanesidir. Basit bir fişli bağlantı üzerinden kişisel bir bilgisayarla yapılan bağlantı sayesinde, motorun kullanım ve performans tarihçesi ekranda incelenebilmekte, bakım ve işletim kolaylığı sağlanmaktadır. Beklenmeyen bir sorunla karşılaşılması durumunda, kullanışlı bir “arızaya karşı emniyetli” sistem sayesinde motorun düşük bir ‘emniyetle limana ulaşabilmeyi olanak sağlayan’ devirde çalıştırılabilmesi mümkün olmaktadır.

 

Yamaha’nın Farkını Gösteren Hususlar:

TCI (Mini Kompüter Destekli) Ateşleme Sistemleri: 
FT50 HP’den itibaren her Yamaha’da bulunan standart bir özelliktir. Yamaha’nın TCI ateşleme sistemleri; hareketli elemanları bulunmayan yekpare parçalardır. Bu özellik, Yamaha dıştan takma motorlarının dünyaca bilinen, kolayca çalıştırma, güvenilirlik ve kusursuz performans alanlarında rekorları elinde bulundurmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayede;

 

• Güvenilirlik ve kolay çalıştırma

• Bütün hız kademelerinde güçlü, istikrarlı ateşleme özelliği

• Ateşleme kıvılcımının sürekliliği sayesinde daha uzun buji ömrü

• Bakım gerektirmeyen sistem

Şeklinde sıralanabilecek avantajları ortaya çıkmaktadır.

 

Sığ Suda Sürüş Tertibatı: Yamaha’nın bu kapsamdaki, bütün modellerinde bulunan standart bir özelliktir. Teknenin, sığ sularda emniyetli bir şekilde kullanılabilmesine olanak tanır. Pervaneyi ve kuyruk aksamını korur ve sahile yakın alanlarda manevra yapılabilmesini mümkün kılar.

 

PrimeStart™: Yamaha’ya özgü “PrimeStart™” uygulamasının içerdiği “Otomatik Jikle” özelliği, birçok modelde standart özelliktir. Arabanızın çalıştırılması kadar kolay bir şekilde sürücünün, soğuk durumdaki bir motoru, sadece anahtarı çevirmek suretiyle çalıştırabilmesine olanak tanımaktadır! Sistem, klasik jikle sistemine duyulan gereksinimi ortadan kaldırmakta ve ‘ısınma’ sürecini otomatik olarak kontrol etmektedir. Dolayısıyla, motoru, nötr konumda belirli süre çalıştırmak suretiyle ‘ısıtma’ uygulamasına da gerek kalmamaktadır.

 

Yüksek Çıkışlı Alternatörler: Yamaha’nın birçok modelinde standart özellik olarak bulunmaktadır. Piyasada bulunan en gözde rakip modellerle kıyaslandığında, Yamaha motorlarında, motoru çalıştırmak için, motorun uzun süre rölantide çalışır durumda bırakılmasından sonra ya da düşük devirlerde çalışırken bol sayıda aksesuar kullanılması durumunda dahi, gerekli olan gücü daima fazlasıyla bünyesinde bulunduran yüksek çıkışlı bir alternatör yer almaktadır.

 

Geniş Menzilli Hidrolik İndirme & Kaldırma (PT&T) Sistemi: Yamaha’nın yekpare, hafif ve aynı zamanda güçlü PT & T (Power Trim & Tilt) sistemi, Dıştan takma motor endüstrisinin gıpta ettiği bir teknolojidir. Klasik düğmeli kumanda düzeneğiyle sağlanan hızlı kumanda, indirme ve kaldırma açısını oldukça rahat ve kolay bir şekilde ayarlamakta ve -4° ila +16°’lik trim açısı aralığı; sürücünün, bütün koşullarda teknesinden en iyi performansı almasını sağlamaktadır. Negatif trim ayarı, kısa sürede sürat artışını mümkün kılmakta ve botun, daha hızlı bir şekilde (plane) en az sürtünme pozisyonuna getirilebilmesini sağlamaktadır.

 

16-Supap DOHC Doğrudan Hareketli Sıralı Tip 4 Piston: Bu Yamaha motorunda her silindirin üzerinde 2 adet emme ve 2 adet egzoz supabı bulunmakta olup, supaplar 2 eksantrik mili tarafından bağımsız şekilde hareket ettirilmektedir. Böylece, emme ve egzoz verimi arttırılmakta ve optimum yanma sağlanmaktadır.

 

Çok Maksatlı Dijital (Sayısal) Göstergeler: Söz konusu Dijital Göstergeler, Yamaha’nın ürettiği bu modeldeki dıştan takma motor modelinde de, standart aksesuar olarak bulunmaktadır. Optimum (en etkili) görüş sağlayacak ve uzun süre sorunsuz kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olan bu göstergeler; motordan en iyi performansın ve verimin alınabilmesine yardımcı olacak tarzda, hassas veriler temin etmektedir.

 

Üç değişik tip gösterge bulunmaktadır:

 

• Motorun devrini (RPM), motor çalışma saatini, eğim açısını, yağ seviyesini ve uyarı lambalarını bünyesinde bulunduran bir adet “Çok Fonksiyonlu Devir göstergesi”;

• Hızı, kat edilen yolu, süreyi, yakıt ve akü gerilimini gösteren bir adet “Çok Fonksiyonlu Hız Göstergesi”

• Ve nihayet, yakıt tüketimi ve yakıt ekonomisini izleyen bir adet Yakıt Kontrol ve Yönetimi Göstergesi”.

 

Marş Kilidi ‘Vitesteyken Çalıştırmama Mekanizması”: ‘Vitesteyken Çalıştırmama Mekanizması”, motorun ileri ya da geri vites konumunda iken çalıştırılmasını önlemektedir. Elektrikle çalıştırılan modellerde, Nötr konumu seçilmediği takdirde marş motoruna elektrik beslemesi kesilmektedir.

 

YAMAHA İMMOBİLİZER GÜVENLİK SİSTEMİ:

Dünyada ilk olarak YAMAHA tarafından uygulanan bu sistemle artık motorunuz daha güvende. Kumanda yardımı ile motorunuzu kilitleyip yanından ayrıldıktan sonra, motorunuz çalınmalara karşı caydırıcı ve güvende olacaktır. YAMAHA İMMOBİLİZER GÜVENLİK SİSTEMİ ile kontrolün anahtarı sizin elinizde

 

Motorun Korunması Ve Güvenliği İçin Kullanılan Uyarı Sistemleri: Bütün Yamaha dıştan takma motorlarda, modele bağlı olarak, yağ seviyesi, motorun aşırı ısınması ya da yüksek devir gibi temel fonksiyonları kapsamlı izleme özelliği bulunmaktadır. Dijital göstergelerde yer alan led tipi lambaları ile sesli ikaz sistemleri kullanıcıyı ikaz etmek üzere takılmış olan çeşitli uyarı düzenekleri bulunmaktadır. Beklenmeyen bir sorunla karşılaşıldığında, sistem motor devrini düşürmekte ve arıza devam ettiği sürece motorun azami seviyede korunabilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde, botun/teknenin, hasar görmeden sahile geri götürülebilmesi mümkün olmaktadır.

 

Mikro Bilgisayarlı ECM (Motor Kontrol Modülü): ECM, Yamaha’nın bu kadar güvenilir ve kullanıcı dostu bir dıştan takma motor olmasını sağlayan birçok fonksiyonun ardındaki beyin durumunda olan, oldukça karmaşık yapıda olmasına karşılık, bir o kadar da güvenilir olan bir mikro bilgisayardır.

 

Aslında ECM, modele bağlı olarak bir dizi fonksiyonu ve özelliği izlemekte ve kontrol etmekte olup, ateşleme zaman ayarının yapılması ve PrimeStart™ fonksiyonunun kontrol edilmesinden, motorun ve kullanıcının zarar görmesini önleyen birçok uyarı ve koruma sisteminin devreye sokulmasına kadar, her türlü işlevden sorumludur. Gerçekte, bir Yamaha’nın beyni olduğu kadar, kalbini de oluşturmaktadır.

 

F50 ve daha yüksek Dört Zamanlı EFI modellerinin tamamında ve bütün HPDI ve Vmax HPDI modellerinde, kullanışlı bir erişim yuvası üzerinden bir labtop bilgisayarla yapılan basit bir bağlantı sayesinde motorun bulunduğu yerde anında arıza tespiti yapılabilmektedir. İşte gerçek ilerleme budur!

 

• Bütün veri girişleri ve ayar konumlarını ara vermeksizin izler,

• Motorun düzgün çalışmasını ve sorunsuz performansı idame eder,

• Gelişmiş yazılım sayesinde bütün çalışma koşullarında, ateşleme zaman ayarı en uygun değerlere ayarlanır.

• Uyarı ve koruma sistemlerini izler ve devreye sokar.

• 50hp ve üzerindeki Dört Zamanlı EFI modellerinin tamamında ve bütün HPDI modellerinde, motorda bilgisayarlı arıza tespitini (diagnostik) sağlar,

 

Aksi Yönde Dönen Pervane Modelleri: Bu modeli de kapsayan yüksek güçteki dıştan takma motorlarda, Standart şekilde monte edilen çift motor düzeneğinde (her iki pervane saat yönünde dönmektedir), tekne daima iskele tarafa doğru ‘çekilmekte’ ve özellikle yüksek hız kademelerinde dümenin kumandası oldukça zorlaşmaktadır. Yamaha, bu sorunu çözmek için belirli modellerde saat yönünün aksi yönde dönen bir pervane düzeneği sunmaktadır. Bu düzenek, standart yönde dönen bir motor ile birlikte monte edildiğinde, mükemmel bir ‘nötr dümen’ kontrolü elde edilmektedir.

 

SDS Tipi Pervaneler (Vites Darbe Sönümleme Sistemi): İlk olarak V8 ve V6 modeller için geliştirilen SDS (Vites Sönümleme Sistemi), vites değişimlerinde kuyruk dişlileri arasındaki “Clunk” sesini azaltarak, daha yumuşak vites değişimlerini sağlamaktadır. Pervane göbeğinde, ayrılabilir lastik bir göbek ve kanatçıklar, sesi ve titreşimi azaltarak, daha sessiz ve düzgün vites değişimi yapma imkanı sunmaktadır.

 

Tatlı Suyla Dahili Yıkama Sistemi: İşte, Yamaha mühendislerinin keşfettiği kullanıcı dostu ve pratik bir fikir daha! Motorun ön veya yan kısmına monte edilmiş, kolay erişilen bağlantı elemanına, sadece bir bahçe hortumu bağlayın ve motorun su kanallarında birikmiş olan tuzu ve diğer pislikleri temizleyin.

Bu işlemin, olası korozyonların azaltılmasına ve motor ömrünün arttırılmasına katkıda bulunacağı aşikardır. Ve bu basit bakım yöntemini uygulamak için motorun çalıştırılması dahi gerekmiyor. Bu şekilde;

 

• Korozyonu azaltır ve motorun ömrünü uzatır,

• Kullanışlı, basit bağlantı ve kolay işlem imkanı verir,

• Motorun çalıştırılmasına ya da çalışır durumda bırakılmasına gerek kalmaksızın dahili yıkamayı mümkün kılar,

 

Yamaha’nın Korozyona Karşı İdeal Koruma Özelliği: Yamaha’nın yıllar süren kapsamlı araştırma, geliştirme ve denizdeki uygulamalarındaki tecrübelerinin bir sonucu olarak, şimdi her Yamaha kullanıcısı; bir dıştan takma motor için bugüne dek tasarlanmış en etkin ve çok yönlü kaplama ve koruma sistemi avantajlarının keyfini çıkarabilme olanağına sahiptir. Her tip deniz motoru için de bunlar geçerlidir.

 

 • ÖZELLİKLER

 • MARKA: Yamaha
 • MODEL: F200F / FL200F
 • YIL: 2015
 • Motor Tipi / Silindir Sayısı: 4
 • Silindir Hacmi: 2785 cc
 • Devir RPM Aralığı: 5000-6000
 • Alternator Çıkışı (Maks. Devir): 50A
 • Sıkıştırma Oranı: 10,3
 • Yakıt Emiş Sistemi: Elektronik Yakıt Enjeksiyon
 • Yağlama Sistemi: Yaş Karter
 • Ateşleme Sistemi: TCI
 • Çalıştırma Sistemi: Marşlı
 • Şaft Uzunluğu: Ekstra Uzun
 • Şanzuman Dişli Oranı: 26:14 (1.86)
 • AĞIRLIK (kg): 224 - 378
 • Maksimum Yakıt Sarfiyatı (Litre / Saat): 55.6 L/H
 • Güvenlik Sistemi: Immobilizer
 • Tavsiye Edilen Direksiyon Sistemi: Hidrolik
 • Romote Control: Mekanik
 • Garanti Süresi (Yıl) (Özel Kullanımda): 3
 • TRİM: VAR
 • İLK ÇALIŞTIRMA PRENSİBİ: Elektrik Marşlı
 • Kumanda Şekli: Uzaktan Kumanda
 • HP DEĞERİ: 200 - 350
Diğer Özellikler
Stok KoduF200FETX
MarkaYAMAHA
Stok DurumuVar

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.